Dy negociatorët takohen pak orë para se të përfundoje shtyrja e afatit për gjobat

Nesër përfundon afati i shtyrjes së vendimit për gjobat për serbët në veri që përdorin targat ilegale.  Pak orë para se të nisë zbatimi i këtij vendimi, në Bruksel bëhet tjetër përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje dhe shmangien e tensioneve në veri të Kosovës.

Drejt Brukselit kanë udhëtuar  dy negociatorët për dialogun mes dy vendeve, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç. Temë e diskutimit do të jetë pikërisht çështja e targave. Ky takim mes negociatorëve, vjen dy ditë pas takimit që patën po në Bruksel, kryeministri Kurti dhe presidenti serb Vuçiç.

Këta të fundit nuk arritën një marrëveshje për këtë çështje  pasi kreu i qeverisë kosovare nuk pranoi propozimin e Borrel. Kjo shkaktoi reagime nga ndërkombëtarët ku BE dhe SHBA patën kritika për kryeministri kosovar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova e siguron medaljen e parë, e argjendta mund të bëhet e artë

Kosova ka arritur të sigurojë tashmë një medalje në Lojërat Olimpike “Tokyo…

Të dhënat për Corona-n, CIA: Komunistët kinezë, këta gënjeshtarë!

Shtetet e Bashkuara kanë arritur në përfundimin se Kina ka gënjyer për…

Shpenzimet ushtarake botërore arrijnë në dy trilionë dollarë për herë të parë

Shpenzimet ushtarake globale kanë arritur nivelin më të lartë të të gjitha…

S’pati njohje nga Serbia as në vitin 2020, dialogu konsiderohet i dështuar

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet i dështuar gjatë vitit 2020.…

Fotografia që tregoi më së miri situatën në Capitol një vit më parë

Fotografja e Reuters, Leah Millis, mbuloi trazirat vdekjeprurëse jashtë Capitolit të SHBA-së…