Talibanët ia kanë hequr sigurinë ish-presidentit afgan Hamid Karzai dhe kreut të Këshillit të Lartë për Pajtim Kombëtar, i ka thënë një burim CNN.

Të hënën, talibanët konfiskuan armët nga ekipi i mbrojtjes së armatosur të Karzait dhe i morën automjetet e tij, duke bërë që ish-presidenti të zhvendoset me Abdullahun, tha burimi.

Ndërkaq, të mërkurën, talibanët më vonë kontrolluan gjithashtu shtëpinë e Abdullahut, të cilët ia morën mbrojtjen dhe automjetet e tij.

Sipas burimit, Karzai dhe Abdullah janë efektivisht nën arrest shtëpie në Kabul pa truprojat e tyre dhe në mëshirën e talibanëve.

Javën e kaluar, një zëdhënës i talibanëve i tha CNN se grupi donte të formonte një qeveri gjithëpërfshirëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…