Talebanët kërkojnë që afganët të mos inkurajohen për të lënë vendin.

Zëdhënësi i grupit, Zabihullah Mujahid tha se afganët nuk duhet të largohen nga shtëpitë e tyre, por të qëndrojnë në Afganistan sepse për ta nuk ka asnjë rrezik.

“Nuk ka asnjë rrezik për ju. Le të jetojmë së bashku. Lufta për ne ka përfunduar”, tha ai.

Rreth 50,000 të huaj dhe afganë janë larguar nga vendi nga aeroporti i Kabulit që kur talebanët morën pushtetin nëntë ditë më parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…