Rishi Sunak e ka mbajtur fjalimin e tij të parë si kryeministër, duke thënë se ai është zgjedhur për të “ndrequr” gabimet e bëra nga Liz Truss.

Ish-kancelari vlerësoi “shqetësimin” e paraardhësit të tij dhe “qëllimin fisnik” të saj për të përmirësuar rritjen ekonomike në MB, shkruan Skynews.

Por, ai shtoi: “Disa gabime u bënë, jo të lindura nga vullneti i keq apo qëllimet e këqija – krejt e kundërta në fakt – por gabime gjithsesi”.

Pasi u ngjit në Downing Street pa asnjë mbështetës të pranishëm dhe me një fytyrë serioze, Sunak përsëriti komentet e tij të djeshme, duke thënë: “Tani për tani vendi ynë po përballet me një krizë të thellë ekonomike”.

Ai paralajmëroi se do të vin “vendime të vështira”, por u zotua t’u qasej problemeve me “dhembshuri” dhe tha se “nuk do ta linte brezin e ardhshëm… me një borxh për të zgjidhur që ne ishim shumë të dobët për të paguar vetë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

30 ditë paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen e 25 vjeçarit në Viti

Është caktuar një muaj paraburgim ndaj të pandehurit B.R, i cili dyshohet…

Tetovë, kapet kamioni i ardhur nga Turqia arrestohen dy emigrant nga Kabulli

Dje (18-prill) rreth orës 09:10, në SPB Tetovë, punonjësi i terminalit doganor…

Kurti: Deri sot janë ndarë 1,012 qortime ndaj shoferëve që nuk kanë targa RKS

Kryeministri Albin Kurti ka bërë të ditur se janë ndarë 1,012 qortime…

Sondazhi nga Pyper: Mbi 60% e respodentëve janë të kënaqur me përfaqësimin e Kosovës nga Kurti në takim me Merkelin

Pyper, si platformë e specializuar për matjen e opinionit publik, në bashkëpunim…

Rusia po u premton të burgosurve liri dhe para nëse luftojnë në Ukrainë – dhe shumë po zgjedhin “bastin vdekjeprurës”

Premtimet për liri dhe pasuri u bëhen të dënuarve në qelitë e…