Sulmi raketor rus ka goditur ndërtesën kryesore të energjisë elektrike në Lviv, ku një pjesë e madhe e qytetit mbeti pa rrymë, tha kryebashkiaku Andriy Sadovyi.

Lviv u dëmtua shumë nga sulmet raketore dje, ku banorët patën probleme me furnizim të ujit dhe ndërprerje të rrymës.

Edhe sot 30% e qytetit është pa rrymë, ka postuar Sadovyi në Telegram.

Sulmet në Lviv goditën ndërtesat e furnizimin me energji elektrike, thonë zyrtarët lokalë.

Edhe guvernatori Maxim Kozitsky tha se kanë ndodhur tre eksplodime në dy ndërtesa të energjisë dhe shkaktuan ndëprerje të rrymës në një pjesë të madhe të qytetit, raporton BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Vritet në Ukrainë mercenari serb prorus, kishte vizituar edhe Mitrovicën

Në Lugansk të Ukrainës është vrarë serbi Stefan Dimitrijeviq, mercenar prorus në…

​Von Cramon për liturgjinë në kishën në kampus: S’e di nëse është provokim nga serbët

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, komentoi liturgjinë e…

Kryeministri “prokosovar” dekretohet në Austri (VIDEO)

Karl Nehammer është betuar të hënën si kryeministër i ri i Austrisë.…

Antikorrupsioni: Deri në përfundim të zgjedhjeve ndalohen punësimet dhe ndërtimet publike

Në periudhën e sjelljes së vendimit për shpallje të zgjedhjeve presidenciale nuk…

Mediat serbe: Kurti na kërkoi 22 miliardë euro sapo u sigurua që fitoi zgjedhjet

Gazeta serbe “Blic” e ka cilësuar një kërkesë arrogante deklaratat e Albin…