Të paktën 4 të vrarë dhe 15 të plagosur është bilanci i një sulmi me armë në shtetin amerikan të Kalifornisë.

Autori i ngjarjes po ashtu u qëllua për vdekje nga policia.

Ngjarja u shënua të dielën mbasdite në kohën kur në qytetin e vogël Gilroj në veri të vendit po zhvillohej festivali i përvitshëm tradicional i ushqimeve.Dëshmitarët, shumica familjarë, fillimisht menduan se të shtënat ishin pjesë e nje shfaqjeje piroteknike me fishekzjarre, por vunë re se disa nga viktimat kishin marrë plagë në trup nga armë automatike.

Disa prej tyre mbetën të shtrirë në tokë, ndërsa të tjerë të kapur nga paniku tentuan të largoheshin nga vendngjarja. Nje video e publikuar online tregon momentin e panikut. 

Sipas policisë, raportohet se autori i pajisur me një jelek mbrojtës po hapte zjarr në mënyrë rastësore dhe kishte hyrë në zonën e festivalit duke prerë gardhin rrethues.

Motivi i sulmit nuk është qartësuar, por vijojnë kërkimet për një bashkëpunëtor të mundshëm.

Ngjarja u komentua edhe nga presidenti Donald Trump, i cili u bëri thirrje qytetarëve të kenë kujdes.

Një sulm i ngjashëm me armë u raportua mbrëmjen e së shtunës në një lagje të qytetit të Nju-Jorkut, ku mbeti i vrarë një person dhe 11 të tjerë u plagosën.

Epidemia e sulmeve me armë në vitet e fundit ka detyruar disa shtete amerikane të ashpërsojnë ligjet për armëmbajtjen, por për arsye historike shumë nga to i kundërshtojnë këto nisma ligjore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…