Ambasadorja amerikane më Tiranë Yuri Kim ka shprehur shqetësimin për sulmet kibernetike në Shqipëri, për të cilat qeveria akuzon Iranin. Në konferencën e organizuar nga Dhoma Amerikane, Kim tha se disa keqdashës u përpoqën që të minojnë besimin në demokraci.

“Ka disa njerëz të jashtëzakonshëm që kanë ardhur në këtë konferencë. Do të kisha dashur që ta kisha pasur kalanderin tim bosh sot dhe nesër që të merrja pjesë në këto diskutime. Ata do të flasin për risqet, rreziqet e kibernetikës.

Ky diskutim nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të volitshme se kjo. Drejtuesit vendor kanë një rol më rëndësi në demokraci. Ju e dini se çfarë prioritetesh ka për të pasur një jetë në të sigurt. Rishtas në Shqipërisë, siç e kemi pasur muajt e fundit, mbrojtjen e disa keqdashësve që përpiqen që të minojnë besimin në demokraci, ku iu prishet qetësia qytetarëve. SHBA janë këtu për të ndihmuar. Kemi ndihmuar për masat kibernetike. Për shkak të varësisë së qytetarëve nga rrjetet sociale, kemi nevojë për partneritet.”, tha ambasadorja Kim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaip Kamberi: Vetëm ShBA-ja mund ta detyrojë Serbinë të njohë Kosovën

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë diskutimi për shqiptarët…

Covid-19, rritet numri i rasteve aktive

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 258…

BE-ja ngrin asete ruse në vlerë prej miliarda dollarësh

Shtetet e Bashkimit Evropian deri më tani ka ngrirë asete ruse në…

H. Sulejman ef. Rexhepi për situatën aktuale në BFI akuzon pushtetin dhe BDI-në

Për herë të parë, që kur u shkarkua në mënyrë jokushtetutare nga…

Administrata Trump ngre padi për të vonuar botimin e librit të zotit Bolton

Administrata Trump paditi të martën ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton, me…