Nënkryetari i Bashkisë së Mariupol në Ukrainë ka deklaruar se 1207 trupa të pajetë janë mbledhur në rrugët e qytetit. Këtë pohim Sergei Orlov e ka bërë për BBC. Megjithatë, ai nuk përjashtoi se numri i të vrarëve që nga fillimi i bombardimeve ruse mund të jetë më i lartë.

Qyteti port në Detin e Zi është përballur me bombardime dhe sulme të rënda ajrore ruse prej disa ditësh.

Vetëm një ditë më parë, një maternitet u shkatërrua në këtë qytet si pasojë e bombardimeve, duke shkaktuar 3 të vdekur, mes të cilëve një fëmijë.

Sipas Orlov, ka qenë e pamundur identifikimi i të gjithë viktimave. Së fundmi, 47 viktima u varrosën në një varr masiv.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dodik pas takimit me Escobar: As unë e askush në Republika Sërpska s’e shqyrtuam luftën si opsion

Milorad Dodik, anëtar i Kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës, pas takimit me Gabriel Escobar,…

Ministrja bullgare: Zjarri dhe jo rruga arsyeja kryesore e numrit të madh të viktimave

Ministrja për zhvillim rajonal në Bullgari, Violeta Komitova, ka deklaruar se pjesa…

Plagosen dy persona nga arma e zjarrit në Bardhosh të Prishtinës

Dy persona janë plagosur me armë zjarri në fshatin Bardhosh të Prishtinës,…

Rusët godasin me raketë një anije mallrash japoneze në Deti e Zi

Një anije mallrash në pronësi japoneze është bombarduar në Detin e Zi,…

Mbërrin në 722 persona numri i të vdekur nga virusi Korona

Nga koronavirusi i ri në Kinë, deri tani kanë 722 të vdekur,…