Autoritetet ukrainase kanë raportuar një sulm me raketa në një autokolonë humanitare pranë Zaporizhia këtë mëngjes.

Sipas informacioneve paraprake mësohet se nga sulmi janë raportuar të paktën 23 viktima.

Fotot dhe videot e para të postuara në rrjetet sociale tregojnë njerëz të vdekur dhe të plagosur nëpër rrugë.

Ndërsa raportohet se autokolona është goditur më shumë se 10 herë.

“Armiku nisi një sulm ndaj një autokolone humanitare në periferi të qytetit. Njerëzit ishin në radhë për të shkuar në territoret e pushtuara për të marrë të afërmit e tyre dhe për të ofruar ndihma humanitare”, shkroi guvernatori i Zaporizhia, Alexander Struck në një postim në Telegram.

Siç raporton Guardian, në orët e fundit Rusia ka kryer sulme me raketa në disa qytete në Ukrainë, përfshirë dhe Dipron.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

MPJ: Nuk ka detyrime të reja mes Shkupit dhe Sofjes!

Nga Ministria e Punëve të Jashtme sot kanë hedhur poshtë të gjitha…

Austri: Burri nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm, e kishte mbytur gruan

Një burrë nga Kosova është dënuar me burgim të përjetshëm në Austri.…

Suedia dëbon 3 diplomatë rusë

Suedia ka njoftuar se do të dëbojë tre diplomatë rusë për të…

Mungesa e publikimeve shkencore rrezikon mos akreditimin e departamenteve në UP

Nga tetori i këtij viti, bartësit e programeve në nivelin Bachelor e…

A do ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës?

Vendimi përfundimtar nëse do të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavën…