Tensionet po përshkallëzohen në rajon pasi forcat izraelite përdorën dhunë në Mesxhid al-Aksa dhe e kthyen xhaminë e shenjtë në një “fushë beteje” gjatë natës

Kuds

Një sulm i armatosur është kryer në një pikë kontrolli izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Tensionet po përshkallëzohen në rajon pasi forcat izraelite përdorën dhunë në Mesxhid al-Aksa dhe e kthyen xhaminë e shenjtë në një “fushë beteje” gjatë natës.

Në një deklaratë me shkrim nga ushtria izraelite thuhet se një sulm i armatosur është kryer në një nga postblloqet më të mëdha në rajon, i quajtur “300”, që lidh Bregun Perëndimor të pushtuar me Kudsin Lindor.

Thuhet se ushtarët izraelitë në vendngjarje iu përgjigjën sulmit duke hapur zjarr.

Ndërsa askush nuk u lëndua nga forcat izraelite, u tha se një kërkim në shkallë të gjerë u nis në rajon për të kapur të dyshuarin e sulmit.

Sulmi erdhi pasi forcat izraelite ndërhynë me dhunë ndaj besimtarëve në xhaminë Al-Aksa mbrëmë.

Një grup palestinezësh u strehuan në xhaminë Kibla në al-Aksa pas namazit të taravisë, pas thirrjeve të kolonëve fanatikë hebrenj për të bastisur xhaminë al-Aksa për shkak të festës “Pesah”.

Gjatë bastisjes në Mesxhid al-Aksa, forcat izraelite ndërhynë në xhaminë Kibla duke përdorur dhunë dhe e kthyen tempullin e shenjtë në një fushë beteje.

Gjatë bastisjes, më shumë se 350 njerëz që u strehuan në xhaminë Kibla u arrestuan.

Pas presionit që e përshkallëzoi tensionin, një sulm i armatosur ndaj ushtarëve izraelitë u krye në qytetin Khalil në Bregun Perëndimor ku një ushtar u plagos./AA/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksident tragjik në qarkoren e Shkupit, ndërron jetë një person

Një grua 53 vjeçe ka ndërruar jetë në aksidentin e djeshëm në…

Bullgaria mbyll kufijtë për shumicën e ukrainasve

Bullgaria do të mbyllë përkohësisht kufijtë për shumicën e vizitorëve nga Ukraina,…

Rusia dënon me 13 vjet një shtetas, akuzohet se spiunonte për SHBA

Një gjykatë ruse dënoi me 13 vjet heqje lirie një shtetas rus…

Sulmohet gazetari Valon Syla

Gazetari dhe analisti i emisionit Pressing në T7, Valon Syla është sulmuar…

Vdes nga koronavirusi ish-ministri francez, Patrick Devedjian

Ish-ministri francez, Patrick Devedjian, ka vdekur nga koronavirusi të dielën në mëngjes.…