Qeveria suedeze nuk planifikon mbajtjen e referendumit nëse parlamenti i këtij vendi vendosë për të vazhduar me kërkesën për anëtarësim në NATO, ka njoftuar sot kryeministrja suedeze Magdalena Andersson.

Pushtimi rus në Ukrainë ka detyruar Suedinë dhe Finlandën të shqyrtojnë çështjen shumëvjeçare, nëse neutraliteti ushtarak është mënyra më e mirë për ruajtjen e sigurisë nacionale, ndërsa këto dy vende pritet të marrin vendimin për bashkim në NATO në javët e ardhshme.

Madje kryeministrja suedeze Andersson e ka cilësuar si ide të keqe mbajtjen e një referendumi, ku qytetarët do të mund të votonin lidhur me çështjen e anëtarësimit në NATO.

“Mendoj se nuk është një çështje e përshtatshme për referendum. Kemi shumë informacione për sigurinë nacionale që janë të besueshme, që shumë gjëra nuk duhet të shkojnë në referendum”, shtoi Andersson.

Parlamenti suedez po shqyrton politikën e sigurisë, kurse vendimi pritet të merret kah mesi i muajit maj. E duke marr parasysh se parlamenti suedez po e mbështet anëtarësimin në NATO – socialdemokratët e Anderssonit po konsiderohen si pengesa më e madhe në Suedi, lidhur me anëtarësimin në Aleancën Veri-Atlantike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

COVID-19 nuk ndal punën, Gjermania do të pranojë mijëra punëtorë në prill dhe maj

Gjermania do të lejojë që punëtorët e huaj të hyjnë për të…

Filipçe: 15 pacientë në gjendje të rëndë shëndetësore, 6 në respiratorë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe gjatë konferencës për shtyp të ditës së…

Nis vaksinimi i të moshuarve në Tiranë

Rama: Finalizojmë marrëveshjen me AstraZeneca për 360 mijë doza Pas Shkodrës, edhe…

​Kurti fton qytetarët: Ejani nesër në tubim paqësor, me muzikë e fjalime

Lëvizja Vetëvendosje nesër do të mbajë tubim në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.…

Policia ndërhyn në KZAZ nr. 47 Elbasan, prania e madhe e njerëzve shqetëson numëruesit

KZAZ nr. 47 në Elbasan ka marrë vendim dhe ka kërkuar ndihmën…