Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë mbështetje gjatë periudhës kur një aplikim i mundshëm për t’u bashkuar me NATO-n përpunohet nga 30 vendet në aleancë, tha ministrja e Jashtme, Ann Linde.

Suedia dhe Finlanda qëndruan jashtë NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë, por aneksimi i Krimesë nga Rusia në 2014 dhe pushtimi i saj i Ukrainës i kanë shtyrë vendet të rimendojnë politikat e tyre të sigurisë, me anëtarësimin në NATO, që duket gjithnjë e më i mundshëm, shkruan Aljazeera.

“Natyrisht, nuk do të hyj në asnjë detaj, por ndihem shumë i sigurt se tani kemi një garanci amerikane”, tha Linde për një televizion suedez nga Uashingtoni pas takimit me Sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Forcat ukrainase hedhin në ajër një urë për të penguar përparimin e forcave ruse në Luhansk

Ushtarët ukrainas po vazhdojnë aksionet e tyre kundër sulmuese ndaj forcave ruse.…

A do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Sot do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare, pasi presidenti…

Të gjithë e duan një kryeprokuror të guximshëm në Kosovë

Aleksandër Lumezi e bëri adresimin e fundit si kryeprokuror i shtetit në…

Ursula von der Leyen arrin në Prishtinë, pritet nga presidentja Osmani

Presidentja e Komisionin Europian, Ursula von der Leyen, ka arritur në Prishtinë.…

Aksidenti në Bullgari, edhe tre të mbijetuar pritet të kthehen në Shkup

Edhe tre të mbijetuar nga aksidenti tragjik në “Struma” të Bullgarisë pritet…