Suedia ka njoftuar se do të dëbojë tre diplomatë rusë për të cilët thotë se nuk po veprojnë në përputhje me rregullat ndërkombëtare.

“Sot, Ministria e Punëve të Jashtme ka vendosur të dëbojë tre diplomatë rusë, puna e të cilëve në Suedi nuk është në përputhje me Konventën e Vjenës”, tha Ministrja e Jashtme Ann Linde.

Vendimi vjen pasi Franca dhe Gjermania urdhëruan 75 diplomatë rusë të largoheshin pas krimeve të dyshuara të luftës nga forcat e Moskës në qytetin ukrainas Bucha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ja si do të jetë emri i partisë së re të Branko Cërvenkovskit!

Në opinion janë paraqitur informacione se ish kryeministri dhe presidenti i shtetit,…

SHBA: Gjykata e Lartë nuk pranon të shqyrtojë apelin e Shkëlzen Berishës për akuzat ndaj tij

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara nuk pranoi ta shqyrtonte një…

Nathaniel Veltman vrau katër anëtarë të një familje myslimane në Kanada, akuzohet për terrorizëm

Prokurori i Përgjithshëm i Kanadasë ka miratuar akuzat për terrorizëm ndaj Nathaniel…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për…