Dy dozat e vaksinave Pfizer ose AstraZeneca kundër COVID-19 janë gati po aq efektive kundër variantit Delta, që është shumë i transmetueshëm, sikurse që ishin edhe kundër variantit të parë Alpha, aiç thotë një studim i botuar të mërkurën.

Zyrtarët thonë se vaksinat janë shumë efektive kundër variantit Delta, tani variant dominues në gjithë botën, megjithëse në studim thuhet se përsëri një dozë e vaksinës nuk është e mjaftueshme për mbrojtje më të madhe, njofton Klan Kosova.

Studimi, i botuar në Neë England Journal of Medicine, konfirmon gjetjet kryesore të dhëna nga Shëndetësia e Publike e Anglisë në maj rreth efikasitetit të vaksinave COVID-19 të bëra nga Pfizer-BioNTech dhe Oxford-AstraZeneca, shkruan Reuters.

Studimi i së mërkurës zbuloi se dy doza të vaksinës Pfizer ishin 88 përqind efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike nga varianti Delta, krahasuar me 93.7 përqind kundrejt variantit Alpha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…