Një shtatore në Georgia, që është quajtur “Stonehenge amerikan”, që të krishterët konservator e cilësojnë si “satanik” është dëmtuar nga një shpërthim me eksploziv.

Një nga katër pllakat e granitit të shtatores është shkatërruar plotësisht, kanë bërë të ditur autoritetet në Georgia.

Atraksioni misterioz ishte ndërtuar në Elbertone në vitin 1980, dhe ishte punuar nga graniti me porosi nga një person i  panjohur apo një grupi që njiheshin me nofkën “RC të krishterët”.

“Kësaj shtatore dikush i dha aurën e misterit, pasi identiteti dhe qëllimi i saj akoma nuk dihen. Kjo ndihmoi që gjatë viteve të qarkullojnë spekulime dhe teori konspirative për qëllimin e kësaj shtatore”, tha Katy McCarty që heton teoritë konspirative.

Pllakat mbi 5 pesë të larta kanë mesazhe prej dhjetë pjesëve të shkruara në tetë gjuhë të ndryshme, që janë si një lloj udhëzuesi.

Një pjesë e mesazhit bën thirrje që të ruhet popullata botërore në 500 milionë apo më pak, derisa disa pjesë tjera flitet për “riprodhim të mençur”.

Autoritetet në Georgia deri më tani nuk kanë ndonjë të dyshuara për shkatërrimin e shtatores.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këto janë akuzat e ngritura kundër Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

Sot ka nisur gjykimi ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale në Hagë.…

“Çmenden grekët”, dy të rinjtë shqiptarë publikojnë VIDEON ku vënë në rresht USHTARËT grekë

Një video po qarkullon në rrjetet sociale, ku duket se shqiptarët u…

Erërat që frynin me shpejtësi 185 km/h lëkundën anijen gjigante, pasagjerët kaplohen nga paniku

Të paktën tetë pasagjerë kanë përfunduar në spitalin e Floridës, pasi anija…

Në Speciale mbahet seanca e radhës në rastin e Thaçit dhe të tjerëve

Në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në…

Imazhet rrëqethëse nga Brazili ku janë hapur qindra varre për të vdekurit nga coronavirusi

Brazili është duke u përgatitur për skenarin më të keq të mundshëm,…