Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg janë duke mbajtur një konferencë për media.

Stoltenberg menjëherë në fillimi konfirmoi se Ukraina do të jetë anëtare e NATO-s.

“Ne ramë dakord për një paketë trepjesëshe që e afron Ukrainën me NATO-n. Një program i shumëfishtë i ndihmës praktike, krijimi i një këshilli të ri që do të lidhë NATO-n dhe Ukrainën, dhe konfirmimi që Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s”, shtoi ai.

Lidhur me anëtarësimin në NATO, Stoltenberg tha se aleanca do t’i bëjë një ftesë “kur aleatët të bien dakord, kur të plotësohen kushtet”.

“Kur të përfundojë lufta, ne duhet të sigurohemi që të ketë marrëveshje të besueshme për sigurinë e Ukrainës, në mënyrë që historia të mos përsëritet”, tha Stoltenberg.

Duke iu kthyer presidentit ukrainas, ai tha: “Sot takohemi si të barabartë, mezi pres ditën kur të takohemi si aleatë”.

Zelensky e filloi fjalimin e tij duke pohuar se aktualisht ka mungesë sigurie në Ukrainë.

“Falënderoj NATO-n për tre paketat e mbështetjes. Kam diskutuar se çfarë tjetër mund të bëhet për të ndihmuar popullin ukrainas. Kemi lajme pozitive për paketën e re të mbështetjes së mbrojtjes që vjen nga partnerët tanë”, tha presidenti ukrainas.

“Dëshiroj t’ju shpreh mirënjohjen time, Jens”, tha Zelensky duke iu drejtuar kreut të NATO-s.

Megjithatë, ai shtoi se rezultati “optimal” i samitit do të ishte që Ukraina të merrte një ftesë të drejtpërdrejtë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

DËSHMI TRONDITËSE E KREUT TË SIGURIMIT: SI I PUSHKATONIM TË PAFAJSHMIT ME GJYQE TË SAJUARA?

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa…

Sizmologët finlandezë detektojnë pesë shpërthime në ujërat ruse

Sizmologët finlandezë kanë detektuar pesë shpërthime nënujore në ujërat ruse në Detin…

Izetbegoviq i drejtohet Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Kryetari i Partisë kryesore boshnjake të Bosnje-Hercegovinës, Partia e Veprimit Demokratik (SDA),…

Këto janë humbjet ushtarake të Rusisë, deri më tani në Ukrainë

Kur jemi në ditën e katërt të agresionit rus, autoritetet ukrainase kanë…

61 vjeçari nga Labunishta që dyshohej për koronavirus, nuk pranohet në spitalin e Ohrit

Një pacient nga fshati Labunishtë i Strugës, i lindur në vitin 1959,…