Të gjithë aleatët e NATO-s kanë rënë dakord që Ukraina të bëhet anëtare, thotë sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg.

Duke folur përpara një takimi të grupit të kontaktit të mbrojtes së Ukrainës në bazën ajrore, Ramstein në Gjermani, ai tha në një konferencë shtypi se pasi të përfundojë lufta në Ukrainë, Kievi duhet të ketë “fuqinë për të parandaluar sulme të reja”.

Ai tha se fokusi kryesor tani është të sigurohet se vendi do të mbizotërojë kundër Rusisë, raporton Sky News.

Kjo vjen pasi Stoltenberg premtoi dje mbështetjen e vazhdueshme për vendin gjatë vizitës së tij të parë në Kiev që kur Rusia nisi pushtimin një vit më parë.

“Më lejoni të jem i qartë, vendi i merituar i Ukrainës është në familjen euroatlantike”, tha ai në një konferencë shtypi.

“Vendi meritor i Ukrainës është në NATO”.

Ukraina ka kërkuar prej kohësh që të bëhet pjesë e NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

MPB: Përdorimi dhe shitja e mjeteve piroteknike është e rrezikshme dhe e dënueshme

Ministria e Brendshme njofton opinionin se këtë vit po zhvillon një fushatë…

Alarmi për bombë në aeroportin e Prishtinës alarmon Cyrihun, ushtria zvicerane aktivizon dy avionë luftarakë

Alarmet e rreme për bomba në Prishtinë, kanë pasur efekt edhe në…

Pavarësisht që Moskës nuk i bëjnë përshtypje ushtarët e vrarë rusë, Ukraina po i grumbullon dhe ruan nëpër trenat frigoriferë

Se Vladimir Putini dhe Moska zyrtare nuk dëshiron të di asgjë për…

Serbia forcon bashkëpunimin me Rusinë, akuzohet për destabilizimin e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar për një dërgesë të re…

Ende mister shkaqet e zjarrit në kampin e refugjatëve, përjashtohet zjarrvënia

Autoritetet greke kanë përjashtuar çdo mundësi se zjarri në kampin e refugjatëve…