Rusia po kërkon të “ngrijë” përkohësisht konfliktin në Ukrainë, në mënyrë që të “rigrupohet dhe më pas të nisë një ofensivë më të madhe”, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Financial Times, Stoltenberg tha se qëllimi i Rusisë ishte “të përpiqet të ketë një lloj pushimi të shkurtër ose një ngrirje të shkurtër të konfliktit në mënyrë që Rusia të rimarrë trupat e saj, të rigrupohet dhe më pas të nisë një ofensivë më të madhe më vonë.

Sipas tij, tani Ukraina ka momentumin, shkruan CNN.

Kujtojmë se Stoltenberg tha javën e kaluar se presidenti rus Vladimir Putin “po dështon në Ukrainë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Koreja Veriore lëshon raketa balistike pas akuzave për armatim të grupit rus

Koreja Veriore ka lëshuar dy raketa balistike të gamës së shkurtë, thonë…

Paraqitet gazetari italian që publikoi videon për “Zhvatjen”: Ky është vetëm fillimi, do të ketë edhe video tjera

Gazetari Italian Laris Gaiser i cili sot e publikoi video incizimin nga…

Prezantoi dokumentin e falsifikuar, arrestohet në Aeroportin e Prishtinës

Një shtetas i huaj është arrestuar në Aeroportin e Prishtinës, pasi që…

Ukraina pengon një atentat kundër Zelensky

Ukraina pretendon se ka bërë të mundur pengimin e një sulmi ndaj…

Peru: Mijëra protestues kërkojnë largimin e presidentit nga pushteti

Mijëra demonstrues kanë dalë në rrugët e kryeqytetit të Perusë për të…