Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi Kinën për pasoja nëse furnizon Rusinë me armë.

Duke folur në një konferencë për media pas takimit dy-ditor të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s, Stoltenberg tha se “çdo ofrim i ndihmës vdekjeprurëse nga Kina për Rusinë do të ishte një gabim historik me implikime të thella”.

Ai tha se Kina refuzoi të dënojë luftën e Rusisë ndaj Ukrainës dhe po e rreshton veten gjithnjë e më shumë me Moskën, shkruan Anadolu.

Kina “i bën jehonë propagandës ruse, mbështet ekonominë e Rusisë” dhe zhvillon aktivitete të përbashkëta ushtarake në ajër dhe det, shtoi Stoltenberg.

Ai theksoi se NATO “nuk e konsideron Kinën si një kundërshtar”, por “sjellja bindëse” e Pekinit sfidon interesat dhe vlerat e sigurisë që NATO përfaqëson.

“Kina po investon shumë në kapacitete të reja, duke përfshirë raketat bërthamore me rreze të gjatë”, tha Stoltenberg.

Pekini “po godet të drejtat demokratike në vend dhe në Hong Kong, duke ndjekur penalisht pakicat, duke përdorur mediat sociale për të mbikëqyrur popullatën”, shtoi ai.

Stoltenberg theksoi rëndësinë e ruajtjes së unitetit të NATO-s dhe ndërtimit të miqësive me partnerë me të njëjtin mendim “në një kohë kur Pekini dhe Moska po angazhohen kundër rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla”.

Gjatë takimit, ministrat e jashtëm të NATO-s zhvilluan bisedime me homologët e tyre nga rajoni Azi-Paqësor, Japonia, Koreja e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re, si dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Stoltenberg tha se ka ftuar krerët e shteteve dhe qeverive të rajonit Azi-Paqësor për të marrë pjesë në samitin e liderëve të NATO-s në korrik në Vilnius, Lituani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mediat serbe: Vuçiq, Vulin e Daçiq, trashëgimtarë të politikës së partnerëve të tyre, që kryen krime mizore ndaj shqiptarëve

Mafia serbe, e cila veproi, vrau brutalisht, copëtoi, pastaj i varrosi në…

Ndërron jetë Ognen Stavrev, gjykatësi në rastin “Monstra”

Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë Ognen Stavrev, gjykatës në Gjykatën Penale…

Vazhdon gjykimi për rastin “Target-Fortesa”

Në Gjykatën penale sot duhet të mbahet seancë e re për lëndën…

Zbarkimi amerikan në Shqipëri për stërvitjen e forcave të NATO-s , ‘alarmohet’ ministri rus i Mbrojtjes

Ditën e sotme në Portin e Durrësit zbarkuan një numër shumë i…