Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi Kinën për pasoja nëse furnizon Rusinë me armë.

Duke folur në një konferencë për media pas takimit dy-ditor të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s, Stoltenberg tha se “çdo ofrim i ndihmës vdekjeprurëse nga Kina për Rusinë do të ishte një gabim historik me implikime të thella”.

Ai tha se Kina refuzoi të dënojë luftën e Rusisë ndaj Ukrainës dhe po e rreshton veten gjithnjë e më shumë me Moskën, shkruan Anadolu.

Kina “i bën jehonë propagandës ruse, mbështet ekonominë e Rusisë” dhe zhvillon aktivitete të përbashkëta ushtarake në ajër dhe det, shtoi Stoltenberg.

Ai theksoi se NATO “nuk e konsideron Kinën si një kundërshtar”, por “sjellja bindëse” e Pekinit sfidon interesat dhe vlerat e sigurisë që NATO përfaqëson.

“Kina po investon shumë në kapacitete të reja, duke përfshirë raketat bërthamore me rreze të gjatë”, tha Stoltenberg.

Pekini “po godet të drejtat demokratike në vend dhe në Hong Kong, duke ndjekur penalisht pakicat, duke përdorur mediat sociale për të mbikëqyrur popullatën”, shtoi ai.

Stoltenberg theksoi rëndësinë e ruajtjes së unitetit të NATO-s dhe ndërtimit të miqësive me partnerë me të njëjtin mendim “në një kohë kur Pekini dhe Moska po angazhohen kundër rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla”.

Gjatë takimit, ministrat e jashtëm të NATO-s zhvilluan bisedime me homologët e tyre nga rajoni Azi-Paqësor, Japonia, Koreja e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re, si dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Stoltenberg tha se ka ftuar krerët e shteteve dhe qeverive të rajonit Azi-Paqësor për të marrë pjesë në samitin e liderëve të NATO-s në korrik në Vilnius, Lituani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti për raportin e TI-së: Lufta jonë kundër korrupsionit, po vazhdon të jap rezultate

Transparency International, ka bërë të ditur se Kosova ka shënuar përparim në…

Gajser: Nëse gjykata nuk e kryen punën, do ta kryej vetë

Gazetari i gazetës italiane La Verita, Laris Gajser, i cili i publikoi…

Kurti: Pajtohem se nevojitet seancë e mbyllur kur kemi deputetë që flasin kaq pa lidhje

“Sa i përket vëllimit kohor të punës që bëj, dialogu nuk është…

Qeveria miraton koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar sot koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme.…

Personi që vrau katër persona në një spital të Oklahoma-s kishte në cak mjekun që ia kishte operuar shpinën

Policia ka deklaruar se një person i armatosur që vrau tre punonjës…