Gazetari bjellorus, Roman Protasevich, u ndalua të dielën në Misk, pas devijimit të detyruar të një fluturimi të Ryanair me destinacion në Lituani.

Arrestimi i tij ka nxitur reagimin e zyrtarëve të ndryshëm botërorë, lidhur me këtë ngjarje, u deklarua edhe sekretari i përgjithshëm i NATOS-s, Jens Stoltenberg, shkruan Skynews.

Duke e cilësuar si një ‘’rrëmbim të sponsorizuar nga shteti’’, sipas tij, autoritet bjelloruse e organizuan këtë veprim në bashkëpunim me ato të të Rusisë.

“Ne i dimë marrëdhëniet shumë të ngushta në mes të Rusisë dhe Bjellorusisë, andaj është vështirë të besohet se regjimi në Minsk do të mund të bënte diçka pa një lloj koordinimi me Rusinë”, ka thënë Stoltenberg të enjtën.

Me këtë rast, aleanca veri-atlantike po kërkon lirimin e gazetarit në fjalë dhe partneres së tij, Sofia Sapiega.

Krahas NATO-S, lirimin e Protasevich, e kanë kërkuar edhe zyrtarë të Bashkimit Evropian, ndërkaq liderët opozitë bjellorusë kanë thënë se janë të shqetësuar për jetën e tyre.

Gazetari Roman Protasevich, është njëri prej bashkëthemeluesëve dhe ka qenë kryeredaktor i Nexta-Live, një kanal lajmesh në Bjellorusi.

Ai njihet për shkrimet e tij kundër politikave bjelloruse, konkretisht kundrejt presidentit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…