Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoletenberg në konferencë për medie me presidentin Zoran Millanoviq sot në Zagreb deklaroi se Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi anëtar i Aleancës Veriatlantike për disa javë. Ai e falënderoi Kroacinë për mbështetjen në politikën e saj të dyerve të hapura.

“E përshëndesim faktin se Kroacia është luftëtare e fuqishme për polikë të dyerve të hapura të NATO-s. Dhe së shpejti, për disa javë, Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e 30-të, që tregon se dera jonë mbetet e hapur”, tha Slotenberg në konferencën për medie pas takimit me presidentin Millanoviq.

Presidenti kroat theksoi se “i njohuri dhe miku i tij i vjetër” Stoltenberg ishte mysafiri i parë më i vjetër në Pantovçak në mandatin e tij, duke përkujtuar se karriera e tij diplomatike kishte filluar në atë aleancë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…