Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Finlanda dhe Suedia do të jenë në gjendje t’i bashkohen shpejt aleancës ushtarake perëndimore nëse vendosin ta bëjnë këtë.

“Nëse vendosin të aplikojnë, Finlanda dhe Suedia do të mirëpriten ngrohtësisht dhe unë pres që procesi të shkojë shpejt”, u tha ai gazetarëve në Bruksel.

Pushtimi rus i ka detyruar Suedinë dhe Finlandën të shikojnë neutralitetin e tyre të gjatë ushtarak dhe pritet të shpallin muajin e ardhshëm nëse do të anëtarësohen në NATO.

Rusia, e cila ndan një kufi me Finlandën, ka thënë se do të përdorë armë bërthamore dhe raketa hipersonike në enklavën e saj Baltike të Kaliningradit nëse të dy vendet bashkohen me aleancën ushtarake.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kamberi e quan dështim referendumin në Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka quajtur dështim…

Britania, ushtarë dhe në Ballkan/ Mbi 8 mijë ushtarë do vendosen nga Finlanda deri në Maqedoninë e Veriut

Britania do të dërgojë rreth 8 mije trupa ushtarake  në Evropën Lindore që…

24-vjeçarja nga Shqipëria arrestohet në Maqedoni!

Sot, pas mesnate, në ora 00:10 në një objekt hotelerik në hyrje…

Jordan Kamçev sot ka dëshmuar për rastin “Haraçi”

Biznesmeni Jordan Kamçev, këtë mëngjes ka dhënë dëshmi në Prokurorinë për Ndjekjen…

Liberalizimi i vizave, ambasadori gjerman i rekomandon Kosovës të angazhohet më shumë te vendet skeptike

Ka përfunduar takimi i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë me…