Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas bisedës me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, e ka telefonuar edhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Stoltenberg ka bërë të ditur se me të dy temë diskutimi ishte situata në veri të Kosovë.

Ai ka kërkuar nga Kosova e Serbia që të mos ketë tensionim të situatës dhe t’i kthehen dialogut.

“Kam folur me Vuçiq dhe Kurtin për nevojën e de-përshkallëzimit të situatës në veri të Kosovës. Është vitale që Prishtina e Beogradi të tregojnë përmbajtje dhe t’i rikthehen dialogut. Mandati i KFOR-it mbetet sigurimi i një ambienti të sigurtë si dhe liria e lëvizjes për të gjithë”, ka shkruajtur Stoltenberg.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Evropa ndihmon Malin e Zi për shlyerjen e borxhit prej 1 miliard dollarësh ndaj Kinës

Një institucion financiar evropian është gati për ta ndihmuar Malin e Zi…

Escobar të dielën shkon në Bosnjë, në kohën e një krize të thellë politike

I dërguari special i presidentit amerikan Joe Biden për Ballkanin Perëndimor, Gabriel…

Ukraina arreston 127 sabotues në Kiev

Forcat ukrainase në Kiev kanë arrestuar 127 sabotues, përfshirë 14 grupe infiltrimi,…

Mesazhi i Pompeos ndaj qeverisë ishte i qartë, “Luftë kundër krimit dhe korrupsionit”

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka komentuar vizitën e sekretarit amerikan…

Newsweek: SHBA paralajmëron Ukrainën për një pushtim në shkallë të plotë brenda 48 orëve nga Rusia

Administrata e presidentit Joe Biden ka informuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy se…