Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se aleanca ushtarake transatlantike e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara duhet të forcojë më tej mbështetjen e saj për Ukrainën ndërsa ofensiva e Rusisë vazhdon.

Stoltenberg, mes tjerash, tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte “dështuar” në përpjekjet e tij për të ndarë aleatët perëndimorë mbi konfliktin, shkruan Aljazeera.

Aleatët e NATO-s i kanë furnizuar Ukrainës me mbështetje ushtarake me vlerë miliarda dollarë që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkurt të vitit të kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Johnson: Kjo është katastrofë! Kërkon mbledhje urgjente të NATO-s

Boris Johnson e ka quajtur katastrofë për kontinentin europian atë që po ndodh…

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Okupimi i Ukrainës do të jetë shumë i vështirë për Rusinë

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Rusia po ballafaqohet…

Dymbëdhjetë rastet e reja me Kovid-19 në Shkup janë nga Gazi Baba, Buteli, Çairi, Saraji, Karposh 1 dhe Aerodromi

Nga 37 të infektuarit e rinj me Kovid-19 të regjistruar gjatë 24…

VV-LDK dakordësi programore

Koalicioni Vetëvendosje-LDK në Kosovë po njëson programin qeverisës për katër vitet e…

Gjithnjë e më pak të rinj në Gjermani

Asnjëherë nuk ka pasur kaq pak të rinj të moshës 15 deri…