NATO do të vazhdojë me stërvitjet bërthamore javën e ardhshme, pavarësisht përshkallëzimit të tensioneve midis Perëndimit dhe Rusisë pas kërcënimeve të fshehta të presidentit rus, Vladimir Putin, për përdorimin e armëve bërthamore.

Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, tha të martën se stërvitjet vjetore janë rutinë dhe ishin planifikuar shumë kohë përpara se Kremlini të pushtonte Ukrainën, shkruan Euronews.

Pjesa kryesore e tyre do të mbahet më shumë se 1000 kilometra larg Rusisë dhe do të përfshijë avionë luftarakë me aftësinë për të mbajtur koka bërthamore, megjithëse pa bomba për t’u përdorur.

Më pak se gjysma e vendeve anëtare të NATO-s do të marrin pjesë në stërvitje.

I pyetur nëse ata ishin një ide e mirë duke pasur parasysh situatën delikate me Moskën, Stoltenberg tha se nuk do të ishte mirë t’i ndalonin tani.

“Do të dërgonte një sinjal shumë të gabuar nëse befas tani anulonim një stërvitje rutinë, të planifikuar për një kohë të gjatë për shkak të luftës në Ukrainë. Ky do të ishte absolutisht sinjali i gabuar për t’u dërguar,” u tha Sekretari i Përgjithshëm gazetarëve në Bruksel.

“Sjellja e vendosur dhe e parashikueshme e NATO-s, forca jonë ushtarake, është mënyra më e mirë për të parandaluar përshkallëzimin”, shtoi ai.

“Nëse ne tani do të krijonim bazat për ndonjë keqkuptim, llogaritje të gabuara në Moskë për gatishmërinë tonë për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, ne do të rrisnim rrezikun e përshkallëzimit”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg tha gjithashtu se anëtarët e tij do t’i japin përparësi nevojave urgjente të Ukrainës, duke përfshirë sisteme më të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe aftësi të tjera në dritën e përshkallëzimit serioz në pushtimin e Rusisë.

Ka shqetësime edhe në Perëndim, për rezervat e varfëruara të armëve, pas muajsh furnizimi të Ukrainës. Aleatët tani do të shikojnë se si t’i plotësojnë ato, duke ruajtur gjithashtu furnizimet në Kiev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina furnizohet me dronë më të avancuar turq

Një numër i dronëve turq Bayraktar TB2 u dorëzuan në Ukrainë të…

Qytetari nga Peja që ishte në kërkim nga Policia, arrestohet në Zvicër dhe ekstradohet në Kosovë

Policia e Kosovës-Drejtoria Rajonale  e Policisë në Pejë, me datë 30.10.2020, kishte…

Nga varreza masive në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë

Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën,…

Antikorrupsioni hap lëndë për Ejup Rustemin e BDI-së, për çka dyshohet drejtori i postave…?!

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit ka hapur lëndë për Drejtorin Gjeneral…

Shefi i ushtrisë kërkon vazhdimin e misionit paqeruajtës zviceran në Kosovë: Situata politike është tensionuar

Shefi i ushtrisë zvicerane, Thomas Süssli, duke u kthyer nga një vizitë…