Nesër në Bruksel do të mbahet takimi në mes të kryenegociatorit të Kosovës Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq.

Lidhur me këtë ka folur zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano.

Stano tha se dyja palët duhet të angazhohen që të krijojnë një atmosferë të pajtimit dhe të nisin zbatimin e shpejtë të zotimeve që janë marrë.

Ai theksoi se palët duhet të përmbahen nga veprimet që do të krijojnë të kundërten.

“Asnjë krizë nuk do të zgjidhet vetëm duke rënë dakord për diçka. Bëhet fjalë për zbatimin dhe Bashkimi Evropian është kaq i qartë dhe i vendosur për të bërë presion për fillimin e zbatimit. Kjo është arsyeja pse Bashkimi Evropian është kaq i qartë dhe kaq i vendosur për të bërë presion tek të dyja palët për të filluar me seriozitet zbatimin. Dhe kjo është ajo që do të ndodhë nesër në Bruksel. Hapat e parë në zbatim do të diskutohen dhe kjo është ajo që pret Bashkimi Evropian”, tha Stano.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani në SHBA, do të flasë për të ardhmen e Kosovës në institutin “SAIS”

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka mbërritur në Shtetet e Bashkuara të…

Hoqi dorë nga mbretëria, ja çfarë ka vendosur të bëjë tani Meghan Markle

Meghan dhe Harry kanë hequr dorë nga roli mbretëror për të jetuar…

Çfarë do ndodhë në gjysmën e dytë të korrikut? Paralajmërojnë meterologët: Anticikloni i fuqishëm…

Anticikloni i fuqishëm me qendër mbi Britaninë e Madhe pritet të shtrihet…

ASHAM: Hovi i Koronavirusit në fillim të majit me 1.100 të infektuar

Kryetari i ASHAM-it, Ljupço Kocarev informoi se së bashku me mr. Petar…

Ish-shefi i Pentagonit Jim Mattis: Putini bie në shtrat ‘i frikësuar’

Kliko https://www.zeriamerikes.com/a/6641331.html