Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se ditët në vijim, institucionet e BE-së me mbështetjen e liderëve të kësaj organizate, do të ndërmarrin hapat e parë drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit, së bashku me Kosovën dhe Serbinë.

Stano ka thënë se Kosova dhe Serbia janë të obliguar kontraktualisht të zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit dhe Aneksin, dhe ka bërë të qartë se nëse nuk e bëjnë këtë, atëherë do të braktisin rrugën drejt Bashkimit Evropian.

Ai ka përkujtuar se Borrell ka deklaruar se “do t’i këshillojë të dyja palët në kryerjen e punës së tyre” në zbatimin e Marrëveshjes për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përfshirë aneksin zbatues.

Zëdhënësi i BE-së, siç raporton “Danas”, nënvizoi se “tashmë do të jenë në lojë reputacioni dhe besimi ndërkombëtar në Kosovë dhe Serbi, kështu që duhet të tregohen si partnerë të besueshëm për BE-në, prandaj është e nevojshme të zbatohet ajo që kanë premtuar”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Donika Gërvalla udhëton për në SHBA, do ta përfaqësojë Kosovën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla Schëarz, do të përfaqësojë Kosovën…

Nxënësi në Gjermani mbyt me thikë profesoreshën, lajmëron policinë dhe rrëfen gjithçka që kishte ndodhur

Një nxënës 17-vjeç është arrestuar për vrasjen e profesoreshës në qytetin Ibbenburen…

Ukraina pret mendimin e KE-së për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i…

BE-ja bie dakord që shmangia e sanksioneve të bëhet krim

Anëtarët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord unanimisht të shtojnë shmangien e…

Kurti takohet me Raportuesin Special të Kombeve të Bashkuara, flasin për krimet e luftës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka takuar Raportuesin Special të Kombeve të…