“Kombet e përfshira në këtë çështje janë aleatë të NATO-s dhe duhet të vendosin të gjitha faktet në tryezë dhe të zbulojnë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”, i tha Jens Stoltenberg stacionit radiofonik danez DR.

Gazetarët investigativë nga transmetuesi danez DR, së bashku me mediet gjermane si NDR, WDR dhe ”Sueddeutsche Zeitung”, zbuluan se NSA dyshohet se përgjoi telefonët e politikanëve kryesorë me ndihmën e softuerit të krijuar nga shërbimi sekret ushtarak danez, FE.

Studimi u bazua në burime anonime dhe një analizë të brendshme të FE, nga 2012 dhe 2014.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu kanë kërkuar shpjegime gjithëpërfshirëse nga qeveria e Kopenhagës.

Kryeministri danez Mette Frederiksen tha se nuk kishte pasur mbikëqyrje sistematike të aleatëve.

Ai tha se nuk besonte që marrëdhëniet e Danimarkës me Gjermaninë dhe Francën të ishin dëmtuar.

Sekretarja për Median e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se shumë gjëra janë adresuar që nga incidenti në 2014.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë me aleatët dhe partnerët tanë europianë për të adresuar çdo pyetje përmes kanaleve të përshtatshme të sigurisë kombëtare”, theksoi ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…