Një spital për fëmijë në qytetin port jugor është shkatërruar plotësisht nga bombardimet ruse, sipas këshillit të qytetit të Mariupol.

“Forcat pushtuese ruse kanë hedhur disa bomba në spitalin e fëmijëve. Shkatërrimi është kolosal”, tha ai. Nuk dihet nëse ka pasur viktima.

Mariupoli është i rrethuar nga trupat ruse dhe prej ditësh ka qenë vendi i bombardimeve të forta. Kjo ka lënë mijëra njerëz pa ushqim, ujë dhe energji elektrike.

Kryqi i Kuq e ka përshkruar situatën si “apokaliptike”, ndërsa nënkryetari i bashkisë pretendon se 1200 njerëz janë vrarë në qytet.

Disa përpjekje për të evakuuar civilët nga Mariupol kanë dështuar ditët e fundit. Nuk ka asnjë provë që dikush mund të largohej gjatë një armëpushimi të rënë dakord sot.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Agim Veliu: Kemi humbur zgjedhjet në Podujevë

Kryetari i LDK’së në Podujevë, Agim Veliu ka pranuar humbjen në zgjedhjet…

Ekspertët: Masa më rigoroze për personat në vetizolim

Nevojiten masa më restriktive për personat që janë në izolim dhe vetë…

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e ri të ushtrisë ruse përgjatë kufirit me Ukrainën

Imazhet satelitore të kompanisë amerikane për teknologji hapësinore Maxar, tregojnë se Rusia…

Biseda me Kamçevin, Gruevski reagon pas publikimit të “bombave”

Ish kryeministri, azilanti Nikolla Gruevski përmes rrjeteve sociale ka komentuar bisedën telefonike…

Kurti për “Ballkanin e Hapur”: Hapje ndaj ndikimeve ruse e kineze, Serbia e Vuçiqi duhet të ballafaqohen me të kaluarën kriminale

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar takimin e tri shteteve fqinjë për “Mini…