Gjykata Speciale ka vendosur që t’i lë ende më paraburgim dy prej katër ish-krerëve të UÇK-së të cilët po gjykohen në Hagë.k

Specialja ka marrë vendim që Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit tu vazhdohet masa e paraburgimit.

Kjo është bërë e ditur në vendimin të cilin e ka marrë Specialja dy ditë më parë.

Si arsye për vazhdimin e paraburgimit, trupi gjykues ka vlerësuar se ekziston rreziku i dëmtimit të provave, ndikimit në dëshmitarë etj.

“Në dritën e zhvillimeve të mësipërme, si dhe faktin se ka rrezik të vazhdueshëm në pengimin e procedimit dhe kryerjes së krimeve të mëtejshme…paneli konstaton se paraburgimi i z. Selimi edhe për dy muaj të tjerë është i nevojshëm dhe i arsyeshëm në rrethanat specifike të rastit”, thuhet në vendimin e Speciales për vazhdimin e paraburgimit.

Trupi gjykues në një pjesë të vendimit, duket të jetë i vetëdijshëm për kohën e gjatë që Selimi e Krasniqi kanë kaluar në paraburgim. Andaj, kanë theksuar se do të kërkojnë që gjykimi të zhvillohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Në dritën e këtyre faktorëve, Paneli konstaton se paraburgimi i z. Krasniqi për dy muaj të tjerë është i nevojshëm dhe i arsyeshëm në rrethanat specifike të rastit”, thuhet në vendimin e Speciales për Krasniqin.

Kujtojmë se Gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve ka nisur me 3 prill me deklaratat hyrëse ku të gjithë janë deklaruar të pafajshëm për akuzat për krime të pretenduara të luftës.

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Deri më tash në gjykimin e krerëve të UÇK-së janë dëgjuar 25 dëshmitarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ish-kryeministri Imran Khan dominon zgjedhjet në Pakistan

Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan ka vazhduar serinë e tij dominuese elektorale pasi…

Trajkoviq, Vuçiqit: Qe 10 vjet, të dyshuarit për krimet më të rënda i quani patriotë e heronj

Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka reaguar pas sulmit të mbrëmshëm…

Majlinda Kelmendi i jep fund karrierës

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi i ka dhënë fund karrierës në këtë sport.…

Trump: Biden na ka sjellë në prag të Luftës së Tretë Botërore

Ish-Presidenti Donald Trump çeli fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit…

Kurti: Në takimin e 27 shkurtit s’do të flitet për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar në lidhje me takimin e…