Javën e ardhshme do të rifillojë gjykimi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK sipas kalendarit të publikuar në faqen e Gjykatës Speciale  do të mbahet nga datat 14 deri më 30 gusht.

Ish-krerët e UÇK akuzohen nga Zyra e Prokurorit të Specializuar me akuza për krime kundër njerëzimit, njofton Klankosova.tv.

Ata janë deklaruar të pafajshëm për akuzat e ngritura ndaj tyre.

Deri më tani ndaj Thaçit dhe të tjerëve kanë dëshmuar 15 dëshmitarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rikthimi i kuvendit, LSDM-ja kërkon përgjigje me shkrim nga Xhaferi

LSDM-ja nuk do të heqë dorë nga nisma për rikthimin e Kuvendit…

Arrestohet tetovari, i dënuar me burg prej 6.5 vjet!

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se policët e Sektorit të…

Bullgaria kërkon përgjegjësi për djegjen e flamurit bullgar në Australi nga diaspora maqedonase

Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës…

Mbyllen tre aeroporte në Turqi, shkak tërmeti

Aeroporti në provincën jugore turke të Adanas u mbyll për fluturime deri…

8 ditë para zgjedhjeve, identifikimi biometrik në rrezik

Identifikimi biometrik i zgjedhësve drejt dështimit në disa zona zgjedhore, shkak mungesa…