Dhomat e Specializuara kanë bërë të ditur se gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çliritmare të Kosovës, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi do të vazhdojë edhe sot.

Ndryshe ky proces gjyqësor nisi dy vjet e gjysmë më vonë, pas mbajtjes në paraburgim në Hagë, të katër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Aktakuza e ZPS-së, e ngritur më 30 shtator të vitit 2022, i ngarkon Thaçin, Krasniqin, Veselin e Selimin me akuzat për ndërmarrje të përbashkët kriminele, vepër kjo që, sipas prokurorisë, e kishte “qëllimin e përbashkët për të siguruar dhe ushtruar kontroll mbi të gjithë Kosovën, nëpërmjet metodave që përfshinin frikësimin, keqtrajtimin, ushtrimin e dhunës dhe eliminimin e paligjshëm të atyre që konsideroheshin si kundërshtarë”, në periudhën midis marsit të vitit 1998 e shtatorit të vitit 1999, në vende të ndryshme të Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Me skafanderë dhe të izoluar, deputetët me Covid-19 votojnë në Kuvend

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut po vijon seanca e…

Blinken takim disa orësh me Ministrin e Jashtëm kinez

Pas 5 vitesh një zyrtar i lartë amerikan viziton Pekinin Sekretari amerikan…

Incident mbi qiellin e Austrisë, burri refuzon të del nga tualeti – piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Grac

Një aeroplan me 134 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit në linjën Cyrih-Larnak,…

Vjosa shpallet Park Kombëtar

Kumbaro: Zgjerohet sipërfaqja e mbrojtur Lumi i fundit i egër në Evropë,…

Medvedev: Nuk është blof! Rusia ka të drejtë të përdorë armët nukleare

Rusia do t’i bëjë të gjitha për të parandaluar përdorimin e armëve…