Këtë të martë në Hagë vijon seanca gjyqësore ndaj Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt, ish-pjesëtar të UÇK-së, të akuzuar nga Dhomat e Specializuara për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim të dëshmitarëve dhe hakmarrje e shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Sipas mediave në Kosovë edhe sot pritet të vazhdojë dëshmia e Zdenka Pumper, dëshmitare dhe hetuese në rastin Gucati-Haradinaj.

Një ditë më parë Pumper para trupit gjykues deklaroi se ka bërë përpunimin e një pjesë të provave, derisa ka raportuar kontrollin e kryer dhe rishikuar një pjese të konsiderueshme të materialit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…