Konferenca e krerëve të grupeve parlamentare do të vendosë sot për mbajtjen e raundit të katërt për zgjedhjen e presidentit të ri të Shqipërisë.

Mbledhja do të nisë në orën 14:00. Dje Kuvendi ‘dogji’ raundin e tretë për zgjedhjen e kreut të shtetit, duke mos u paraqitur asnjë kandidat për votim.

Sipas Kushtetutës, në raundin e 4 dhe të 5-të, presidenti zgjidhet me 71 vota.

Si mazhoranca edhe opozita, nuk kanë paraqitur asnjë emër si kandidat deri më tani. Për paraqitjen e një kandidati zyrtar, nevojiten 20 firma deputetësh./Euronews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Opozita e quan anti-kushtetues Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë

Opozita po konsideron se Projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin…

Presidentja e Komisionit Evropian: Vaksina e Koronës për të gjithë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, me profesion mjeke, synon…

Ngjarje si nëpër filma: Çifti nga Obiliqi ia rrëmbejnë vajzën 3 vjeçare një nëne, tentojnë ta dërgojnë jashtë Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje një burrë dhe një grua…

Mustafa: Albin Kurtin e kam pasur bashkëluftëtar në UÇK

Ish-komandanti i UÇK’së, Rrustem Mustafa – Remi ka thënë se kryeministrin e…

Pesë viktima dhe 127 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer…