Një në pesë amerikanë të anketuar kohët e fundit tha se një anëtar i familjes ishte vrarë nga një armë, duke përfshirë edhe vetëvrasje, sipas rezultateve të publikuara sot. Një përqindje e ngjashme shprehet se ata janë kërcënuar nga një person i armatosur në të kaluarën.

Shtetet e Bashkuara po paguajnë rëndë përhapjen e armëve të zjarrit, mbi të gjitha lehtësinë me të cilën çdokush mund të ketë akses në to.

Sondazhi u krye nga Organizata Joqeveritare Kaiser Family Foundation (KFF ) në një kampion përfaqësues prej 1271 amerikanësh mbi moshën 18 vjeç.

Dhuna me armë po rrënon SHBA-në, gjithnjë e më shumë amerikanë po përballen me incidente të tilla.

Të hënën, guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, tha në një konferencë për shtyp se një nga viktimat e masakrës së bankës në Louisville ishte një “mik i ngushtë” i tij.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka shprehur vazhdimisht gatishmërinë e tij për të marrë masa të rrepta për të kufizuar zotërimin e armëve, por ai po përballet me hezitimin e shumicës në Kongres.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

LIBRI SHQIP NGA SHQIPËRIA DHE KOSOVA NUK MUND TË FUTET NË MAQEDONI. PO AI NGA SERBIA E BULLGARIA?

Shkrimtarit shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Shkëlzen Halimi, mbrëmë paska përjetuar urrejtjen…

Lirimi i infermierëve, reagon vajza e të moshuarës: Gjykata ‘dhunoi’ për të dytën herë nënën time

Gjykata Supreme ka liruar sot nga paraburgimi tri infermieret e përfshira në…

Mandl: Serbia e ka pozicionuar veten në anën e gabuar, BE-ja duhet të përshpejtojë anëtarësimin e vendeve të Ballkanit

BOTË / BALLKAN Mandl: Serbia e ka pozicionuar veten në anën e…

Ambasadorët e QUINT-it në OSBE vizitojnë Kosovën

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së…

Blinken thotë se SHBA është e shqetësuar se Rusia mund të ‘përpiqet të ripërsërit’ pushtimin e Ukrainës si në vitin 2014

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se SHBA-të janë…