Presidentja Vjosa Osmani, ka thënë se ka marrë mbështetje për liberalizimin e vizave për Kosovën, nga homologu i saj slloven, Borut Pahor.

Në konferencën e përbashkët për media, e para e shtetit tha se është e papranueshme që çështje e liberalizimit të vizave të hapet sërish.

“Është e papranueshme që çështja e vizave për Kosovën të hapet sërish. Ne kemi përmbushur kriteret para katër viteve. PE ka votuar dy herë për neve tani i mbetet shteteve anëtare. e presim të arrihet në muajt në vijim”.

Osmani ndër të tjera ka falënderuar shtetin e Sllovenisë për mbështetjen ndaj Kosovë në të gjitha etapat, përfshirë këtu edhe anëtarësimin në organizata ndërkombëtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Buxhovi: Kjo është formula e bashkimit Kosovë-Shqipëri

Historia njeh vetëm realitetet, që i vendos logjika e saj, që rëndom…

Biden e përmend Kosovën në Britani, NATO-n e quan të shenjtë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka arritur në Britanin të Madhe në fazën…

Abazoviq: Ne ofrojmë një qeveri të pakicës, për të zhbllokuar rrugën drejt BE-së

Lideri i Lëvizjes Qytetare URA dhe zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan…

Shqipëria bëhet pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shqipëria do të jetë pjesë e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së…

Shkup/Aksion i madh policor në Hasanbeg, dhjetëra të arrestuar

Aksion i madh policor është duke u realizuar që nga mëngjesi në…