Sllovakia do të konsiderojë dërgimin e aeroplanëve luftarakë MiG-29 të prodhimit sovjetik në Ukrainë, por vetëm nëse mund të organizohet mbrojtje alternative për hapësirën e saj ajrore, ka thënë kryeministri i vendit, Eduard Heger.

Ukraina ka kërkuar armë të rënda dhe aeroplanë si pjesë e mbrojtjes së saj kundër Rusisë, raporton skynews.

Vendet perëndimore kanë filluar gjithnjë e më shumë furnizimin me armë, por diskutimet e mëparshme për sigurimin e MiG-29 – të cilët përdoren gjithashtu nga Polonia dhe Bullgaria – u ndërprenë.

Kjo për shkak se planet u perceptuan si shumë të rrezikshme në rritjen e tensioneve midis Rusisë dhe NATO-s.

Sllovakia tashmë i ka dhënë Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore S-300 të projektuar nga Bashkimi Sovjetik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bastisen qelitë e Grupit të Kumanovës në Idrizovë

Në orët e hershme të mengjesit, policia sot ka bastisur qelitë e…

Zakharieva: Nëse Petkov dëshiron të heqë veton, ndërsa RMV nuk po ndërmerr asnjë masë, presioni normalisht do të rritet

Nëse kryeministri Petkov thotë se do të heqë veton dhe Republika e…

Arrestohen 3 persona nga Tetova

Sot (13-mars) rreth orës 04:30, në rrugën “Vidoja Smilevski-Bato” në Tetovë, zyrtarë…

Publikohet një pjesë e raportit të BE-së për Maqedoninë e Veriut: Kritikohet bllokada për fillimin e bisedimeve

Është publikuar një pjesë e raportit për Maqedoninë e Veriut i cili…

Rrjedhja e informacioneve për aksionet në veri, ekspertët paralajmërojnë pasoja të rënda për policët pjesëmarrës

Në një aksion të Policisë së Kosovës në veri dyshohet se kishte…