Sllovakia thotë se ka dërguar të gjithë sistemin e saj raketor S-300 tokë-ajër në Ukrainë, për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes ajrore të vendit nga sulmi rus.

Është rasti i parë i njohur i një vendi që dërgon një sistem të mbrojtjes ajrore në Ukrainë që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në shkurt, sipas Reuters.

Duke konfirmuar lajmin, kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger, tha: “Unë besoj se ky sistem mbrojtës do të ndihmojë në shpëtimin e sa më shumë jetëve të pafajshme të jetë e mundur nga agresioni i regjimit të Putinit”, shkruan BBC.

Megjithatë, Heger theksoi se dhurimi i sistemit në Ukrainë “nuk do të thotë se Sllovakia është bërë pjesë e një konflikti të armatosur”.

Sllovakia mori së fundmi sistemin raketor amerikan Patriot – një tjetër raketë tokë-ajër – nga anëtarët e tjerë të NATO-s, Gjermania dhe Holanda. Heger tha se vendi tani do të marrë një këst të katërt të sistemit Patriot gjatë javës së ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi anulohet vazhdimisht

Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore dy herë është duke e anuluar afatin…

Arsimtarët në grevë, sot s’ka mësim

Arsimtarët sot nuk do të pranojnë nxënës në ditën e parë të…

Zhdukja e helikopterit të NATO’s, dalin detajet e para të operacionit

Një alarm u dha pak para orës 9 sonte në mbrëmje kur…

Christopher Hill i nominuar për ambasador në Serbi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasadorëve në…

Von der Leyen: Vrasja e civilëve në Bucha përbën krim lufte

Ndërsa po largohej nga Ukraina,  presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von…