Sllovakia ka dëbuar tre punonjës të ambasadës ruse, njoftoi kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger. Më herët, Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Ivan Korçok, deklaroi se Sllovakia do të ndërmarrë hapa të mprehtë në mbështetje të Republikës Çeke.

“Sllovakia po dëbon tre diplomatë rusë. Në përputhje me situatën aktuale gjeopolitike, si dhe situatën në Republikën Çeke, tre punonjës të ambasadës ruse në Bratislavë duhet të largohen nga territori i Sllovakisë brenda shtatë ditësh”, specifikoi kryeministri, raporton france24.

Më herët, Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Ivan Korçok, deklaroi se Sllovakia do të ndërmarrë hapa të mprehtë në mbështetje të Republikës Çeke.

Javën e kaluar, Republika Çeke akuzoi Rusinë se ishte përfshirë në një shpërthim në një depo municioni në fshatin Vrbjetice në vitin 2014.

Kremlini i quajti akuzat të pabazuara dhe zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zaharova e përshkroi situatën si një “paradë çmendurie”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…