Lideri i “Ka një popull të tillë” Slavi Trifonov në një intervistë për radion private “Darik” thotë se është larguar nga koalicioni qeverisës në Bullgari, për shkak të Maqedonisë, duke shtuar se është shkelur marrëveshja e koalicionit.

“Po largohem nga qeveria për shkak të Maqedonisë”, tha Trifonov pas më shumë se një ore bisedë, duke shprehur irritim për këtë çështje.

Siç njofton AIM, sipas Trifonovit, derisa bullgarët vendas nuk jenë pjesë e Kushtetutës së Maqedonisë dhe nuk fillon zbatimi i Marrëveshjes së vitit 2017 edhe nëse kjo varet nga ai, Shkupi nuk do të fillonte negociatat për anëtarësim në BE.

Ai ishte i bindur se largimi nga koalicioni qeverisës ishte gjëja e duhur, pasi ishte më pak e keqe se ajo që po formohej.

Sipas Trifonovit, Kiril Petkov dhe Asen Vasilev janë të harruar dhe sillen në mënyrë joadekuate.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

SHBA dërgoi qindra raketa anti-ajrore Stinger në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë…

108 raste të reja me Covid-19, regjistrohen 2 viktima dhe 112 pacientë të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi brenda 24 orëve nga gjithsej 1902 teste të…

SHBA, Franca dhe Britania i bëjnë thirrje Serbisë të bashkëpunojë plotësisht me gjykatën e Hagës

Përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara, Francës dhe Britanisë së Madhe sonte në…

​Kurti fton qytetarët: Ejani nesër në tubim paqësor, me muzikë e fjalime

Lëvizja Vetëvendosje nesër do të mbajë tubim në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.…

BE dhe SHBA dënojnë sulmin në stacionin hekurudhor

Liderët e BE dhe SHBA reaguan për  sulmin në stacionin hekurudhor të…