Lideri i forcës së dytë më të madhe politike në Bullgari pas zgjedhjeve – “Ekziston një popull i tillë”, Sllavi Trifonov publikoi në Fesjbuk se formacioni i tij do ta kthejë mandatin për të formuar qeveri, sepse nuk e ka numrin e duhur të deputetëve ose partnerëve për të siguruar një shumicë të qëndrueshme parlamentare.

“Mbështetja e ofruar është nga subjektet politike që janë të dëmshme, lakmitare dhe të provuara se janë të komprometuara. Dhe kjo nuk është mbështetja e tyre, por varësi”, theksoi Trifonov.

Formacionet e reja në parlament – “Bullgaria Demokratike” dhe “Drejtohu! “Mafia jashtë” – deklaruan gatishmëri për mbështetje të kabinetit me mandat të “Ka një popull të tillë”, por ata nuk mund të sigurojnë shumicën e të paktën gjysmës së deputetëve.

Partitë e vjetra – GERB, BSP ose DPS – gjithashtu gjithashtu paralajmëruan se do të votojnë për fomimin e qeverisë, por deri më tani partia ka përjashtuar vazhdimisht një mundësi të tillë.

Trifonov paralajmëroi se kandidati për kryeministër i partisë së tij do të jetë kampionia botërore e shahut Antoaneta Stefanova, e cila ka një arsim ekonomik dhe flet pesë gjuhë, por sipas tij ajo “do ta kthejë menjëherë mandatin”.

Sllavi Trifonov përfundon me aluzion për zgjedhje të parakohshme: “Ligji, Kushtetuta dhe demokracia na japin mundësinë për të bërë zgjedhje më të mirë”.

Me atë lëvizje të Trifonovit, e cila vjen tre javë pas zgjedhjeve, do të thotë që Presidenti Rumen Radev duhet të caktojë një grup të tretë parlamentar të cilit do t’i japë shans për të formuar qeveri. Sipas Kushtetutës bullgare, zgjedhja i takon kreut të shtetit, i cili nuk është i detyruar ta marrë parasysh madhësinë e grupit. Grupi i pestë dhe i gjashtë – “Bullgaria Demokratike” dhe “Drejtohu!”Mafia jashtë ”, ata tashmë e kanë bërë të qartë se nuk kanë ndërmend ta përmbushin mandatin. Deri më tani, BSP dhe DPS nuk kanë pranuar të komentojnë nëse ata do të përpiqen të formojnë kabinet.

Nëse grupi i tretë e kthen mandatin e papërmbushur, Rumen Radev do të duhet të caktojë një qeveri të përkohshme, ta shpërndajë Kuvendin kombëtarë dhe të caktojë zgjedhje të reja parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…