Në Këshillin e Evropës sot do të diskutohet rreth zhvillime më veri të Kosovës, pas sulmit terrorist që ndodhi më 24 shtator.

Kështu është bërë e ditur në njoftimin e lëshuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës.

Në njoftim thuhet se do të diskutohet për nevojën për depërshkallëzim të situatës.

“Debati për aktualitetin: ‘Situata në veri të Kosovës* pas sulmit të fundit dhe nevoja për deeskalim’”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, në orët e hershme të 24 shtatorit, Policia e Kosovës u sulmua në mënyrë terroriste nga serb të maskuar dhe armatosur, pasi autoritetet e rendit tentuan të largonin barrikadat e vendosura në Banjskë të Zveçanit.

Më pas, grupi i sulmuesve u strehua në manastirin në Banjskë, prej ku vazhdoi përleshjet me zyrtarët policorë.

Gjatë përleshjeve, sipas autoriteteve kosovare, janë vrarë tre sulmues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gruaja shtatzënë nxirret e gjallë pasi qëndroi 12 orë nën rrënoja (FOTO)

Turqia është goditur nga një tërmet i fuqishëm mbrëmë. Lëkundje me magnitudë…

VMRO-DPMNE: Prezantuesja Besmira Ejupi është punësuar në MPJ

Ish prezantuesja Besmira Ejupi, për të cilën flitej më herët se u…

Ngjarja në Elbasan, ambasadorja Kim: Grupet e mbrojtjes së votës, të papranueshme

Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit amerikan u bënë…

Mijallkov nuk u paraqit në gjyq, thotë se ka probleme me lukthin

Ish-shefi i policisë sekrete Sasho Mijalkov nuk u paraqit sot në seancën…

Haxhiu takohet me Komandantin e KFOR-it, flasin për prioritetet në sistemin e drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, këtë të hënë priti në takim komandantin…