Policia në Berlin të Gjermanisë ka filluar hetimet pasi stafi në ambasadën amerikane raportoi se kishte simptoma të të ashtuquajturës sindromi Havana.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, hetimi për një “sulm të dyshuar sonik ndaj punonjësve të Ambasadës Amerikane”, filloi në muajin gusht, tha policia.

Më shumë se 200 zyrtarë amerikanë kanë raportuar se vuajnë nga sëmundja që nga viti 2016.

Të premten, presidenti Biden u zotua të zbulojë “shkakun dhe përgjegjësin” për sindromën.

Të prekurit thonë se ata përjetuan një sulm të papritur të ndjesive të presionit brenda kokës së tyre, dhe të dëgjimit të tingujve të çuditshëm të gumëzhimave që vinin nga një drejtim i veçantë.

Të tjerët janë ankuar për marramendje, të përziera dhe lodhje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…