Ish-kryetari i gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, po kërkon nga misioni i UNMIK-ut në Kosovë të tregojnë nëse është në dijeni ‘’ se EULEX ka dorëzuar materiale të krimeve të luftës në Serbi’’.

Simmons, i cili është treguar shumë këmbëngulës që të vijë e të dëshmojë për pretendimet për keqpërdorimet e misionit të EULEX-it në Kosovë, dhe thotë se po injorohet nga Kurti, ka dalë më pretendime të reja rreth veprimeve të EULEX-it.

”A është UNMIK-u në dijeni se dosjet e krimeve të luftës që ua transferoi EULEX-it janë dorëzuar në Serbi? A ishte kjo në parim me marrëveshjen mes UNMIK-ut dhe EULEX-it”, ka thënë ai.

Simmons ka kërkuar gjithashtu që të raportojë për çështjet e EULEX edhe në Kuvendin e Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…