Edhe për kundër akuzave gjatë ditëve të fundit drejtuar kandidates për president nga radhët e VMRO-DPMEN-së, Gordana Siljanovska, për atë se në periudhën nga viti 2006 deri në vitin 2017 nuk ka reaguar dhe nuk ka kritikuar punën e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Siljanovska  në emisionin “360 gradë” në televizionin Alsat thekson se ajo gjithmonë ka kritikuar punën e ish-kryeministrit i cili për momentin është në arrati, sipas saj mediat nuk kanë pasur mundësinë që ti shohin këto reagime.

“Ky është perceptim gazetaresk. Unë kam libra këtu, që quhen …. ose “Particularity of democratic transition and consolidation in Macedonia”, pra të bëjmë dallim. Unë tashmë iu përgjigja një pyetjes së ngjashme. Unë nuk jam analist kujdestar politik. Kam kujdes të madh të mos shfaqem para mediave, përveç tani kur e kam patjetër të vij, sepse jam kandidate. Aspak nuk kujdesem se e kam heshtur gruevizmin, përkundrazi e kritikoja edhe në Komisionin e Venecias… Për shembull për çfarë?… Ndoshta prandaj u ndërrova. E kam kritikuar për qeverisjen autoritare, këtë e shkruaj këtu se është trashëgim i titoizmit, për korrupsionin, kriminalitetin, pra mos më krahasoni, me profesorët e pranishëm kujdestar dhe analistë, sepse ata rregullisht i ftojnë në media, ose kanë portale të tyre”, tha Siljanovska./Alsat/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…