Siguria ushqimore është tema kryesore në takimin e G20. Kjo pasi Rusia pushtoi Ukrainën, marina e saj vendosi një bllokadë në portet e Detit të Zi të Ukrainës, duke bllokuar rreth 20 milionë tonë drithë të destinuar për eksport, së bashku me produktet tjera ushqimore si misri dhe vaji i lulediellit.

Duke qenë se Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenjtë të ushqimit në botë, kjo bëri që çmimet e ushqimit të rriteshin në mbarë botën, shkruan BBC.

Në korrik, Moska ra dakord të lejojnë anijet të eksportojnë miliona tonë drithë dhe kultura të tjera nga Ukraina përmes korridorit të sigurisë në Detin e Zi.

Por, kjo marrëveshje do të skadojë më 19 nëntor, nëse nuk ripërtërihet.

Duke folur në samitin e G20, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres kishte thënë se kjo marrëveshje, për lejimin e sigurt të dërgesave të grurit nga Ukraina, ishte thelbësore për sigurinë globale të ushqimit. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shkon në 910 numri i viktimave nga koronavirusi, shënohet rekord ditor

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi ka shkuar në 910, ndërsa…

Itali e Greqi, çmimi i energjisë dyfish/ E gjithë Europa është në krizë për burimet e energjisë

Rritja e çmimit të gazit natyror po shkakton një krizë të re…

Alarmi për bombë në aeroportin e Prishtinës alarmon Cyrihun, ushtria zvicerane aktivizon dy avionë luftarakë

Alarmet e rreme për bomba në Prishtinë, kanë pasur efekt edhe në…

Aksioni në Kumanovë, në mesin e të arrestuarve edhe policë dhe zyrtarë shtetëror

Në aksionin e sotëm në Kumanovë kundër një grupi që merrej me…

Shteti me mbi 1 milion e 600 mijë të infektuar, presidenti pranon se ka simptoma të COVID-19

Autoritetet braziliane kanë publikuar bilancin e fundit me koronavirus, ku më shumë…