Operatorët e dronëve që operojnë pranë ushtrisë ukrainase, kanë marrë një detyrë të veçantë nga zyra e kryeprokurorit.

Ata obligohen që çdo shkatërrim të ndërtesave nga sulmet ruse apo vrasje të civilëve, t’i filmojnë me qëllim që të dokumentojnë krimet e luftës që i ka bërë Rusia në këtë shtet.

Deri më tani qindra dronë kanë realizuar video të ndryshme në rajonet ukrainase, përfshirë Kharkivin ku pothuajse nuk ka mbetur as edhe një objekt pa u shkatërruar.

E pas analizimit të pamjeve dhe dokumentimit të fakteve, do të ngritet padi për krime lufte nga Rusisë, që filloi pushtimin e këtij vendi në fund të shkurtit të vitit të kaluar.

Ukrainasit vazhdimisht mbajnë në ajër këto fluturake pa pilot për të observuar çdo lëvizje të trupave pushtuese, ndërsa nga fillimi i luftës janë dëshmuar si tejet efikas dhe armë e fuqishme ndaj pushtuesit.

Me të marrë informacione për lëvizje të ushtrisë ruse në terren, operatorët informojnë eprorët e tyre, që më pas ato koordinata ia japin njësive artilerike që fillojnë t’i godasin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rekord prej gjysmë milioni infektimesh ditore në SHBA

Autoritetet në alarm, nuk përjashtohet ashpërsimi i masave Shtetet e Bashkuara thyejnë…

Sulmet ndaj Policisë, Kurti: Sulmi i djeshëm ka ardhur nga Serbia

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka reaguar sot pas katër sulmeve që…

Scholz: Jemi të gatshëm të reagojmë me sanksione kundër Rusisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur shkurt pas një takimi të liderëve…

Konferencë për lidhjen mes parandalimit të mashtrimeve dhe hetimeve

Në organizim të Zyrës evropiane për luftë kundër mashtrimit OLAF, ndërsa me…

Skandali me Xhamajkën, Vlora Çitaku thyen heshtjen

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, e…