Sipas një raporti të ri, shpërthimi i rritur i rasteve me COVID-19 në Brazil po prek gjithnjë e më shumë të rinjtë.

Raporti i lëshuar nga Shoqata Braziliane e Mjekësisë Intensive (AMIB) gjatë fundjavës, bazohet në të dhëna nga mbi një e treta e të gjitha reparteve të kujdesit intensiv të vendit, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, ai gjeti një rritje të konsiderueshme në të rinjtë që pranohen në shtretër në Njësitë e Kujdesit Intensiv (ICU).

Për herë të parë që kur shpërthimi arriti në Brazil vitin e kaluar, 52% e shtretërve të ICU u mbushën nga pacientë të moshës 40 vjeç ose më të ri.

Ky është një “kërcim” prej 16.5% krahasuar me numrin e asaj grupmoshe midis dhjetorit dhe shkurtit.

Nuk është e qartë pse më shumë të rinj po sëmuren rëndë gjatë valës aktuale të virusit në Brazil, por disa shkencëtarë mendojnë se varianti i ri P1 që filloi në qytetin Amazon të Manaus mund të ishte të paktën pjesërisht fajtor.

Faktorë të tjerë, të tillë si vaksinimi i të moshuarve dhe sjellja e të rinjve që mund të ndjehen më pak të shqetësuar për daljet dhe shoqërimet, gjithashtu mund të ndikojnë në të dhënat.

Ndërkohë në një raport të veçantë, instituti i shëndetit publik Fiocruz tha se tendenca po ushtronte presion shtesë në sistemin shëndetësor të Brazilit sepse pacientët “më të vegjël” priren të kalojnë më gjatë në kujdesin intensiv.

Brazili aktualisht është epiqendra globale e pandemisë COVID-19, me vdekjet ditore javën e kaluar duke kaluar 4,000.

Më shumë se 350,000 njerëz janë vrarë nga coronavirusi në Brazil, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë vetëm pas Shteteve të Bashkuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…