“Një bisedë shumë, shumë e detajuar, shumë e hapur, shumë e hapur”.

Kështu e përshkroi zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, takimet e djeshme në Aman midis ministrave të jashtëm arabë dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, ku shtetet arabe bënin thirrje për një armëpushim të menjëhershëm – në vend të pauzave humanitare që tani përkrahën nga Uashingtoni.

Ai pohoi se është i papranueshëm kushti izraelit, “lirimi i pengjeve për pauzë humanitare”.

Ai tha se të gjitha shtetet arabe kanë bërë thirrje për lirimin e civilëve, por ai akuzoi Izraelin se “mori peng 2.3 milionë palestinezë” duke u mohuar atyre shërbimet thelbësore dhe shkatërruar shtëpitë e tyre.

Javën e kaluar, Jordania tërhoqi ambasadorin e saj nga Tel Avivi, shteti i parë arab që ndërmori këtë hap.

“Gjithçka është në tryezë,” u përgjigj ai kur u pyet nëse traktati i paqes i Jordanisë me Izraelin mund të rrezikohej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në vend, 29 në 24 orët e fundit

Është rritur për 29 numri i të prekurve nga koronavirusi duke çuar…

Kosovë, miratohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

Me 72 vota për parlamenti i Kosovës miratoi të premten ligjin për…

Shpyllëzimi i Amazonës arrin në nivele rekord

Shpyllëzimi në pyjet tropikale të Amazonës në Brazil arriti një nivel rekord…

Protestuesit rrëzojnë një tjetër statujë në Washington

Protestuesit, që po kërkojnë drejtësi racore në Shtetet e Bashkuara, kanë rrëzuarnjë…

Rrustemi nga Haga: Vizitat e Haxhiut ishin institucionale dhe të rëndësishme

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi, ka dhënë detaje nga vizitat e…