Florida u godit nga katër tornado të dielën në mëngjes, që lanë të plagosur të paktën katër persona dhe shkatërruan shtëpi. Derisa në një qark, mbi 200 njerëz u zhvendosën nga moti ekstrem, thanë zyrtarët.

Përdredhëset bënë që një kamion të rrokulliset në një autostradë dhe të godasë një linjë elektrike. Në një konferencë për shtyp dje, zyrtarët e qarkut Lee thanë se tornadot kishin shkatërruar 28 shtëpi dhe kishin dëmtuar 62 deri në atë pikë sa nuk ishin të banueshme.

Më i forti nga tornadot ishte një EF-2 – i me shpejtësi të erës midis 181 dhe 252 kmh, dhe duke shkaktuar “dëm të konsiderueshëm”.

Një raport i Shërbimit Kombëtar të Motit konfirmoi se një tornado EF-1 kaloi në qarkun Charlotte pasi doli në breg si një rrjedhë uji pranë Gasparilla Marina në Placida.

Ajo ktheu një varkë në anën e saj, përpara se të binte në tokë dhe të godiste Gasparilla Mobile Estates, ku thuhet se ka dëmtuar të paktën 35 shtëpi.

Megjithëse askush nuk u lëndua, WBBH-TV raportoi se rrotulluesi shkaktoi rreth 500 mijë dollarë dëme, shkruan Express.co.uk.

Siguria Publike e Qarkut Charlotte deklaroi se disa banorë janë zhvendosur dhe se një qendër strehimi për të prekurit ishte hapur.

CNN raportoi se 7 mijë njerëz kishin mbetur pa energji elektrike pas motit ekstrem në kontenë Lee.

Katër tornadot që godasin Floridën jugperëndimore vijnë me një stuhi dimërore që ka shkaktuar kaos në të gjithë SHBA-në.

Linjat ajrore kanë anuluar mijëra fluturime pasi stuhia lëviz në veri-lindje drejt Bregut Lindor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konferencë për lidhjen mes parandalimit të mashtrimeve dhe hetimeve

Në organizim të Zyrës evropiane për luftë kundër mashtrimit OLAF, ndërsa me…

Ora policore, arrestohen 67 persona

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin…

Skandal në Katar, futbollistët serbë mbajnë hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit të tyre në dhomat e zhveshjes

Skandal në Katar, futbollistët serbë mbajnë hartën e Kosovës me ngjyrat e…

Fajon: Ideja e vendosjes së kufijve të rinj jashtëzakonisht e rrezikshme, veçanërisht për Bosnjën

Anëtarja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon tha se “çdo ide e vendosjes…

Turku i shumëkërkuar arrestohet në Shqipëri, kishte fituar 2 miliardë dollarë duke mashtruar me kriptomonedhat

Miliarderi turk, Faruk Fatih Özer, i cili ndodhej në kërkim ndërkombëtar për…